Metropol Haber İstanbul

SON DAKİKA

Gökhan Küçük
Gökhan Küçük

AKILCI İNSAN…

AKILCI İNSAN…
Bu haber 05 Haziran 2021 - 9:00 'de eklendi.

Birbirimize sahip olmazsak yalnızlık yüzünden aklımızı kaçırıyoruz. Bir aradayken de birliktelik yüzünden deliriyoruz. Bir araya geldiğimizde kilometrelerce uzanan yazlık apartmanlar inşa edip cumartesi geceleri barlarda adam öldürüyoruz.
Mahşer – Stephen King

İnsanoğlu dışında dünyayı kurtarmak isteyen, kendine bu meyanda farklı misyonlar yükleyen bir başka canlı türü daha yok yeryüzünde. Hiç kuşkusuz bu, insanoğlunun ucu bucağı görünmeyen hayal gücünün bir izdüşümü. Çünkü hayvanların böyle bir derdi yok.

Örneğin siz hiç kahraman olmak isteyen bir timsah ile karşılaştınız mı? Ya da dünyayı kurtarmak isteyen bir horozla? Doğrusu hiç sanmıyorum. Bu, sadece insanoğluna özgü bir girişim. -ya da düpedüz aptallık- Hayvanlar dünyayı ne bir eksik ne bir fazla, nasıl buldularsa öyle deneyimliyorlar. İnsanoğlunun ise hayallerine diyecek yok doğrusu. Gözü hep yükseklerde. Bu yüzden olacak, el attığı ne varsa elinde kalıyor.

Bana kalırsa burada sorulması gereken soru şu: Gerçekten de dünyanın kurtarılmaya ihtiyacı var mı? Yoksa yaygın kanının aksine dünyanın değil de insanoğlunun mu kurtarılması gerekiyor? Bilhassa da dünyayı kurtarmak isteyenlerden…

Yukarıda insanoğlunun devasa hayal gücünden bahsettik. Muğlak ve farazi tasavvurlarına oldukça faal olan muhayyilesi neden oluyor dedik fakat bu bağlamda gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var ki o da hiç şüphesiz insan denen fenomenin şişkin egosu…

Oysaki hayat anbean avuçlarımızdan kayıp gidiyor ama ne zaman öleceğimizi bilmediğimiz için sonsuza kadar yaşayacakmışız gibi hissediyoruz. Bu da akla havsalaya sığmayacak tasavvurlar içine girmemize, uçuk kaçık planlar yapmamıza yol açıyor; fakat demiş ya şair, “Hayat siz planlar yaparken başınızdan geçenlerdir,” diye çok doğru demiş.

Kaldı ki dünyanın işleyişini yeterince gözlemlemeden, insan doğasının artı ve eksiklerini -ya da getirileri ve götürülerini- tam anlamıyla bilmeden, kahraman olmaya çalışmak da ayrı bir araştırma konusu doğrusu.

Doğrusunu isterseniz, kafamı nereye çevirsem, bir kahraman adayı ile karşılaşıyorum. Kısacası, sağım solum, önüm arkam kahraman adayları ve atanamamış kahramanlar ile dolu. Ama nedense dünyayı bok götürüyor. Çünkü ne istediğini bilenlerin sayısı az. Dürüstçe söylemek gerekirse, genele vurunca devede kulak kalıyor.

İşin trajik yanı ne istediğini bilen, akılcı insanlar felsefe ve muhtelif bilim dalları ile ilgilenirken, dejenere ve hayalperest olanlar ise politikaya el atıyor. Bu absürt denklem ise dünyayı biz canlılar için iyice yaşanmaz bir hale getiriyor.

Peki, kahramanlar durup dururken mi ortaya çıkıyor?

Pekâlâ, hayır. Bencil bir yaratık olan insan her daim kendi çıkarını düşündüğü ve başı sıkıştığı zaman da kendisini kurtaracak kahramanlara ihtiyaç duyduğu için bu eski hikâye bir türlü sonlanmıyor.

Aslına bakılırsa bu dünyada huzur içinde yaşayabilir, neşe içinde bir ömür sürebiliriz. Cenneti de cehennemi de yaşamak bizim elimizde. Fakat bunu başarmak için önce insanı zira kendi doğamızı ve dünyanın devinimini iyice anlayıp özümsemek gerekiyor. Yoksa herkesin sevildiği, sayıldığı, karnının doyduğu, üşümediği ve yanmadığı bir dünyada yaşamak arzusu boş bir ütopya olmaktan öteye geçmez.

Bununla beraber aynı zamanda aklı selim sahibi, eğitimli, liyakat ve yeterliliğe önem veren insanlar siyasetle yeterli düzeyde ilgilenmeye başladığı taktirde elbette sonuç, eşi görülmedik hız ve bütünlükte bir dizi ekonomik ve sosyal değişim olacaktır.

Haftaya görüşmek üzere

Esen kalın

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER