Metropol Haber İstanbul

SON DAKİKA

Ağrı Konusunda Merak Edilen Sorular…

Ağrı Konusunda Merak Edilen Sorular…
Bu haber 01 Haziran 2021 - 6:00 'de eklendi.

Konu ağrı olunca insanın aklına pek çok soru ve bu sorulara verilmiş doğru ya da yanlış cevaplar geliyor. Cevapların çoğunluğu bilimsel gerçeklere dayansa da bilimsel dediğimiz şeyler ne kadar gerçekleri yansıtıyor? Aslında uzun uzadıya konunun uzmanları tarafından tartışılması gerekiyor.

Konu bel veya boyun ağrısı olduğunda hemen akla ilk gelen MR çektirmek ve MR’da çıkan sonuca göre hastaya yorum yapmaktır. Hastanın hayatı boyunca aklından çıkmayacak olan “fıtık/fıtık başlangıcı” ağrının bu kavramlar ile özdeşleşmesidir.

Ağrı denilince akla ilk gelenler omurgadaki yapısal değişiklikler (lordoz azalmış/artmış), disk dejenerasyonları (fıtık/fıtık başlangıcı/bel kayması vs) olur ve ağrı ile bağlantı kurulur. Ondan sonra yaşadığımız ağrılı dönemlerde aklımıza ilk gelen var olan yapısal değişiklikler ve disk dejenerasyonları olur. Belki de bunun altında yatan sebeplerden bir tanesi de bizim bilinç altımıza hükmederek öyle düşünmemizin sağlanmasıdır.

Gerçekten de ağrıların temel sebebi disk dejenerasyonu ve omurgada ki yapısal değişimler midir? Ya da bu görülen değişimler var olan bir sorunun sonucu mudur?

Kısaca sorular ile açıklamaya çalışalım.

Bel ağrım var ve MR çektirdim ve sonucunda anormal şeyler ortaya çıktı. MR’da çıkan sonuçlar ağrımın temel sebebi olabilir mi?

MR’da görülen değişimler ile yaşadığınız bel ağrısının direk bir bağlantısı yoktur. Her bel ağrısı şikâyeti yaşayan kişilerin MR sonucunda anormal bir durum ortaya çıkmayabilir.

Bununla ilgili yapılan bir çalışmayı size aktarmak isterim. Değişik meslek gruplarından (araba üretim işçileri, ambulans görevlileri, büro personeli, temizlik işçileri) 149 kişi üzerinde çalışma yapılmış. Bel ağrısı şikâyeti olan ve olmayan herkese MR çekilmiş ve yaşa bağlı omurga dejenerasyonları (dikensi yapılar, diskte genişlemeler, disk dejenerasyonu) tespit edilmiş. Bu deneklerin %34 hayatları boyunca hiçbir bel ağrısı şikâyeti yaşamamış olmasına rağmen bel ağrısı şikâyeti yaşayan kişiler ile kıyaslandığında MR sonuçlarında benzer sonuçlar ortaya çıkmış. Kısaca eğer MR da görülen disk dejenerasyonu ile bel ağrısı arasında anlamlı bir ilişki olsaydı her MR’da anormal bulguları olan kişilerde bel ağrısı olması gerekirdi.

MR sonucu aynı çıkmasına rağmen (örneğin L5-S1 disk dejenerasyonu) ağrı tipleri ve şikâyetlerinin de aynı olması gerekmez miydi?

Fıtıklaşmış bir diskim var, bu cerrahi bir müdahale olmadan iyileşir mi?

Çoğunlukla cerrahi bir müdahale gerektirmeden düzelebilir.  Buna tıp dilinde ”Spontan Rezorbsiyon” denilmektedir. Kısa bir açıklama ile ”bekle ve gör” anlamına gelmektedir.

Fıtıklaşmış veya kopup serbest kalmış parçaların beslenmesi iyi olmayacağı için zamanla küçülecek ve aynı sonbaharda sararıp dalından kopup yere düşen yaprak gibi yok olup gidecektir. Yeter ki bekleyip sabredecek zamana sahip olun.

Bu konuda 2017 yılında yapılan araştırmalar bu durumdaki vakaların 2/3’ünün kendiliğinden iyileştiğini göstermiştir.

Sabah yataktan kalkmakta zorlanıyorum, biraz hareket edince ve vücudum ısınınca ağrım kalmıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Vücudumuz düzenli çalışan ve organların mükemmel bir iş bölümü yaptığı bir Makine gibidir. Kanın pompalanmasından sorumlu olan kalp geceleri sadece hayati öneme sahip organlara daha fazla kan gönderir, diğer organlara ise ihtiyacını karşılayacak kadar kan gönderir. Eğer beslenme faktörleri, gıda intoleransı sorunlarınız varsa sabah tutukluğunuz daha çok iç organlar ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Tıp dilinde visserosomatik – somotovisseral kavramları vardır. Bu kısaca şu anlama gelir: İç organlar kendileri ile ilgili sorunları patolojik boyutlara gelmeden önce kas-iskelet sistemi üzerinde ağrı, hareket kısıtlılığı olarak gösterirler.

Bu tür sorunlar birkaç seans manipülatif yöntemler ve beslenmenin düzenlenmesi ile ortadan kaldırılabilecek problemlerdir.

Sadece uzun süre oturup ayağa kalktığımda ağrım oluyor. Birkaç adım yürüdükten sonra ağrım geçiyor. MR’ımda fıtık çıktı, ne yapmalıyım?

Uzun süre oturup kalktığınızda ağrınız oluyorsa muhtemelen postürü dik tutma görevine sahip kaslarınız zorlanıyor. Oturma pozisyonunuzda normal olmayan bir durum var demektir. Mesela kaykılarak oturuyor olabilirsiniz, oturduğunuz zaman uzun süre bir tarafa dönük veya bacak bacak üstüne atıyor ve kaslarınızı zorluyor olabilirsiniz.

Soruları çoğaltarak uzatmak mümkündür. Herkesin ağrı şekli, ağrıyı algılama biçimi farklı olabilmektedir.

Kısaca yaşadığınız ağrılar:

  • Her zaman MR’da görülen durumlar ile alakalı olmak zorunda değildir.
  • Fıtıklaşmış bir disk zamanla kendiliğinden düzelebilmektedir.
  • Hissettiğiniz ağrı ile duygularınız, tutumlarınız ve inançlarınız arasında bağlantı vardır. (Ağrınızın fıtıktan kaynaklandığı konusuna kendinizi inandırmışsanız ve üstüne üstelik doktorunuz da bu MR sonucu yaşadığınız ağrıya sebep olacak büyüklükte değil demesine rağmen…)
  • Beslenme ile çok yakından bağlantısı olduğunu unutmayın. Beslenme şekliniz vücudunuzun nasıl çalışacağını belirler, vücudunuzun çalışma şekli hormonsal dengenizi belirler ve hormonsal dengeniz de psikolojiniz ve stresiniz üzerine doğrudan etki eder.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sağlıklı günler!

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER